Tasarım Tescilin İptali - Yozgat Patent Tasarım Tescilinin İptal Koşulları başlığını aşağıdan inceleyebilirsiniz.
Tasarım Tescilin İptali - Yozgat Patent
Sosyal İletişim Kanallarımız Medrese, 66100 Yozgat Merkez/Yozgat +90 212 212 35 17 Yozgat Patent Logo
Yozgat Patent
Yozgat Patent Logo
+90 212 212 35 18 Nakit, Kredi Kartı veya Havale 0536 580 37 57 Medrese, 66100 Yozgat 1790 Medrese Yozgat


Tasarım Tescilin İptali


Tasarım Tescilin İptali

Herhangi bir fikri mülkiyet ofisi tarafından yapılan tasarım, marka veya patent yayınında yer alan bir görünüm, itiraza konu olan tasarımın yenilik ve ayırt edici niteliğinin değerlendirilmesinde dikkate alınır.Tasarım Tescilinin İptal Koşulları başlığını aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yozgat Patent Yurtdışı/Uluslararası tasarım tescil başvuruları için Yurtdışı Tasarım Tescil başlıklı yazımızı incelemesini öneriyoruz.


Serginin kamuya açık olması kaydıyla, sergilerde kamuya sunulan tasarımlar itiraza konu tasarımın yeniliğinin ve ayırt edici niteliğinin değerlendirilmesinde dikkate alınır.

Yozgat Patent ' in detaylı açıkladığı tasarım nedir? endüstri ürünleri tasarımı nedir? mimari tasarım nedir? ve rüçhan hakkı nedir? hakkındaki ayrıntılı bilgileri ve  Tasarım Tescil Ücretleri başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz.

Tasarım tescilin iptal koşullarını aşağıda inceleyebileceğiniz gibi Yozgat Patent marka vekil ve danışmanlarından ücretsiz yardım ve destek alabilirsiniz.

 


YOZGAT PATENT | TASARIM TESCİL İPTAL KOŞULLARI

YOZGAT PATENT | TASARIM TESCİL İPTAL KOŞULLARI


İtiraza konu tasarım ile kamuya açıklandığı iddia olunan tasarımın kıyaslanmasında bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenimi dikkate alınır. Şayet önceki tasarım kamuya sunulmamışsa, bu durum tasarımın yeniliğinin ve ayırt edici niteliğinin olmadığına yönelik iddianın geçersizliği için yeterli bir sebeptir.

 

Önceden kamuya sunulan tasarımın sadece açık ve net şekilde ortaya konan görünüm özellikleri, itiraza konu tasarımın yeniliğinin ve ayırt edici niteliğinin değerlendirilmesinde göz önünde bulundurulur.

 

İnternetten çıktı yoluyla elde edilen belgeler ancak, tasarımın kamuya sunulduğu tarih olarak belirtilen zamanın ispatlanması halinde kamuya sunuma ilişkin delil teşkil eder.

 

Türk Patent itiraz dilekçesinde atıfta bulunulmayan delilleri değerlendirmez. Tescilin yeniliğinin veya ayırt edici niteliğinin olmadığı yönünde sunulan belgelerde, ilgili görünümün belgenin hangi bölümünde olduğunun belirtilmemesi halinde, Türk Patent ve Marka Kurumu , ilgili eksikliğin giderilmesi için ilgiliye bir aylık süre verir. Eksikliğin süresi içerisinde giderilmemesi durumunda ilgili belge dikkate alınmaksızın inceleme gerçekleştirilir.HEMEN ARAYINIZ
(TASARIM TESCİL ÜCRETLERİ)

0536 580 3757

HEMEN ARAYINIZ
(MARKA TESCİL FİYATLARI)

0536 580 3757


YOZGAT PATENT | TASARIM TESCİL İTİRAZLAR VE GEREKÇELER


Küçük Ayrıntılar

İtiraza konu tasarımın yeniliği ve ayırt edici niteliği incelenirken, küçük ayrıntı olarak nitelenebilecek görünüm özellikleri göz ardı edilir. Örneğin, tasarım görünümünde yer alan ancak algılanamayacak kadar küçük boyuttaki bir etiket küçük ayrıntı olarak kabul edilebilir.

 

Özelliklerin Değerlendirilmesi

 

İtiraza konu tasarımın ayırt edici niteliği değerlendirilirken, genel izlenimi etkileyen unsurların etki derecesi göz önünde bulundurulmalıdır.

 

İki tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde aynı genel izlenimi yaratıp yaratmadığının belirlenmesinde, tasarımlar için öngörülen ortak özelliklere daha az ağırlık verilir. Örneğin arabalara yönelik iki tasarım, sırf her ikisi de dört tekerleğe, farlara, kırmızı arka ışıklara, ön cama, yan ve arka camlara vs. sahip olduğu için aynı genel izlenimi yaratmaz. Bilgilenmiş kullanıcı bu ortak özellikleri göz ardı edecek ve normdan farklı olan özelliklere odaklanmaktadır.

 

Değerlendirilecek Unsurlar

Bir tasarımın genel izlenimini değerlendirirken, göz önünde bulundurulması gereken diğer bir husus, görsel anlatım ile yansıtılamayan ancak tasarımın bir bileşeni durumundaki ürüne ait unsurlar dikkate alınmaktadır. Örneğin, görsel anlatım ile açıklanması mümkün olmayan tüylü kumaş dokusu gibi ürüne ait fiziksel özelliklerin de tasarıma kattığı değerler göz ardı edilmemektedir.

 

Bilgilenmiş Kullanıcı

 

Bilgilenmiş kullanıcı, ürünü kullanmamış olsa dahi ürün kataloglarına başvurarak, ilgili mağazaları ziyaret ederek, internetten bilgi indirerek vs gibi yollarla ürün hakkında bilgi edinen bir şahıstır. Bilgilenmiş kullanıcı her zaman teknik olarak deneyimli olmayabilir. Bu sebeplerle bilgilenmiş kullanıcı ürünün özellikle teknik ayrıntılarına dikkat etmeyecektir.

Tasarımcının Seçenek Özgürlüğü

 

İtiraz konusu tasarımın uygulandığı ürünün işlevi, tasarımcının seçenek özgürlüğünü etkiler ve dolayısıyla göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bilgilenmiş kullanıcı ilgisini, her zaman bu işleve bağlı görünüm özelliklerine yoğunlaştırır.

 

Tasarımcının, teknik kısıtlar nedeniyle tasarımın geliştirilmesinde kısıtlı serbestliğe sahip olması halinde, tasarıma eklenen küçük görünüm farklılıkları dahi koruma şartlarını taşıyan yeni ve ayırt edici bir tasarımın oluşması için yeterli olabilir.

 

Teknik Fonksiyon

Teknik fonksiyonunun gerçekleştirilmesinde, tasarımcıya, tasarıma ilişkin özellik ve unsurlarda hiç bir seçenek özgürlüğü bırakmayan tasarımlar koruma kapsamı dışındadır

 

Bir ürün farklı görünüm özellikleri ile teknik fonksiyonunu etkilemeksizin tasarlanabiliyorsa, bu durumda ürünün sahip olduğu tasarımın görünüm özelliklerinin teknik fonksiyonun zorunluluğu kıldığı görünüm özellikleri olarak kabul edilmesi mümkün değildir

 

Mekanik Zorunluluk

Her iki ürününün de işlevini yerine getirebilmesi için tasarlanan veya tasarımın uygulandığı ürünü başka bir ürüne mekanik olarak monte edebilmek veya bağlayabilmek için ancak zorunlu biçim ve boyutlarda üretilebilen tasarımlar koruma kapsamı dışına alınır.

Hak Sahipliği


Mahkeme kararına istinaden hak sahibi olmadığı ispatlanmış tescilli tasarım sahibinin tescili iptal edilir..

 

Türk Patent ve Marka Kurumu' nun Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kimin tasarım hakkına sahip olduğunu belirleme yetkisi yoktur. Bu yetki mahkemeye aittir.

 

Kamu Düzeni Ve Genel Ahlak

Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerine  göre, bir tasarım kamu düzeni veya genel ahlak ilkelerine aykırı olamaz. Bu gerekçeyle yapılmış bir itiraz başvurusu, halkın kamu düzeni veya genel ahlak ilkeleri konusunda sahip olduğu anlayışıyla çerçevesinde incelenmelidir. Örneğin, ırkçı mesajlar ya da imgeler veya Nazi sembollerini içeren tasarımlar bu kapsamda değerlendirilebilecekken, estetik değerler taşımayan veya yeniliği haiz olmayan tasarımların bu madde kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır. 


HEMEN ARAYINIZ
(PATENT FİYATLARI)

0536 580 3757

HEMEN ARAYINIZ
(FAYDALI MODEL ÜCRETLERİ)

0536 580 3757


YOZGAT PATENT | TASARIM TESCİL İTİRAZLAR VE GEREKÇELER

ONLINE TESCİL


Yozgat Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz.


İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR


Tasarım Tescil Marka Tescil

DİĞER HİZMETLER

Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz.


TASARIM NEDİR?

Tasarım nedir, Endüstriyel tasarım nedir, endüstri ürünleri tasarımı nedir ve mimari tasarım nedir hakkında ayrıntı bilgileri bulabilirsiniz.

TASARIM TESCİL

Tasarım tescil nedir, endüstriyel tasarım tescili nedir, tasarım tescil nasıl ve nerede yapıldığına dair ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

TASARIM TESCİL ÜCRETLERİ

Yozgat Patent, 2019 İNDİRİMLİ Tekli Tasarım Tescil Ücreti Ücreti Ücretleri 420 TL, 5’li tasarım tescil fiyatları 938 TL, 10’ lu tasarım işlem maliyetleri 1.616 TL’ dir.


TASARIM TESCİL SORGULAMA

Tasarım Tescil sorgulama nasıl ve nerede yapılacağına dair Yozgat Patent uzman ve danışmanlarından ÜCRETSİZ yardım ve destek alabilirsiniz.

TASARIM TESCİL İTİRAZ

Tasarım tescil bülten ilanına yapılan itirazlar, takip ve izleme ile tescil edilmiş bir tasarımın iptaline ilişkin ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz.

YURTDIŞI TASARIM TESCİL

Yurtdışı tasarım tescil başvuru şekilleri, tasarım tescil kriterleri, tasarım koruma süresi ve diğer işlem ayrıntıları bulabilirsiniz.


LOGO TASARIMI

Marka, firma, ürünün algılanmasını istenen en temel özelliğini ilk bakışta çağrıştıran (kalite, hızlı vb.) logo tasarım niteliklerini bulabilirsiniz.

KURUMSAL WEB TASARIM

Yozgat Patent tasarımcıları tarafından hazırlanan kurumsal web tasarım temel nitelikleri, özelliklerine ait ayrıntıları bulabilirsiniz.

WEB TASARIM FİYATLARI

Tasarım ve fonksiyonel özellikleri, marka, ürün, kurum ve pazarlama aksiyonlara katkı sunan web tasarım fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Tasarım Tescilin İptali Tasarım Tescilinin İptal Koşulları başlığını aşağıdan inceleyebilirsiniz. Tasarım Tescili 18-09-2021
Tasarım Tescilin İptali Herhangi bir fikri mülkiyet ofisi tarafından yapılan tasarım, marka veya patent yayınında yer alan bir görünüm, itiraza konu olan tasarımın yenilik ve ayırt edici niteliğinin değerlendirilmesinde dikkate alınır.Tasarım Tescilinin İptal Koşulları başlığını aşağıdan inceleyebilirsiniz. Yozgat Patent Yurtdışı/Uluslararası tasarım tescil başvuruları için Yurtdışı Tasarım Tescil başlıklı yazımızı incelemesini öneriyoruz. Serginin kamuya açık olması kaydıyla, sergilerde kamuya sunulan tasarımlar itiraza konu tasarımın yeniliğinin ve ayırt edici niteliğinin değerlendirilmesinde dikkate alınır. Yozgat Patent ' in detaylı açıkladığı tasarım nedir? endüstri ürünleri tasarımı nedir? mimari tasarım nedir? ve rüçhan hakkı nedir? hakkındaki ayrıntılı bilgileri ve  Tasarım Tescil Ücretleri başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz. Tasarım tescilin iptal koşullarını aşağıda inceleyebileceğiniz gibi Yozgat Patent marka vekil ve danışmanlarından ücretsiz yardım ve destek alabilirsiniz.   Hepsini Göster Menu Tasarım Tescilin iptal Koşulları Tasarım Tescil İptal ve Hükümsüzlük Davaları  Online Tescil Diğer Hizmetler YOZGAT PATENT | TASARIM TESCİL İPTAL KOŞULLARI İtiraza konu tasarım ile kamuya açıklandığı iddia olunan tasarımın kıyaslanmasında bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı genel izlenimi dikkate alınır. Şayet önceki tasarım kamuya sunulmamışsa, bu durum tasarımın yeniliğinin ve ayırt edici niteliğinin olmadığına yönelik iddianın geçersizliği için yeterli bir sebeptir.   Önceden kamuya sunulan tasarımın sadece açık ve net şekilde ortaya konan görünüm özellikleri, itiraza konu tasarımın yeniliğinin ve ayırt edici niteliğinin değerlendirilmesinde göz önünde bulundurulur.   İnternetten çıktı yoluyla elde edilen belgeler ancak, tasarımın kamuya sunulduğu tarih olarak belirtilen zamanın ispatlanması halinde kamuya sunuma ilişkin delil teşkil eder.   Türk Patent itiraz dilekçesinde atıfta bulunulmayan delilleri değerlendirmez. Tescilin yeniliğinin veya ayırt edici niteliğinin olmadığı yönünde sunulan belgelerde, ilgili görünümün belgenin hangi bölümünde olduğunun belirtilmemesi halinde, Türk Patent ve Marka Kurumu , ilgili eksikliğin giderilmesi için ilgiliye bir aylık süre verir. Eksikliğin süresi içerisinde giderilmemesi durumunda ilgili belge dikkate alınmaksızın inceleme gerçekleştirilir. HEMEN ARAYINIZ (TASARIM TESCİL ÜCRETLERİ) 0536 580 3757 HEMEN ARAYINIZ (MARKA TESCİL FİYATLARI) 0536 580 3757 İlgili Konular Tasarım Nedir Tasarım Tescil Tasarım Tescil Ücretleri Tasarım Tescil Sorgulama Diğer İlgili Konular Yurtdışı Tasarım Tescil Tasarım Tescil İtiraz Tasarım Tescilin İptali Logo Tasarımı Tekli Tasarım Tescil Ücreti ÜcretiÜçlü Tasarım Tescil YOZGAT PATENT | TASARIM TESCİL İTİRAZLAR VE GEREKÇELER Küçük Ayrıntılar İtiraza konu tasarımın yeniliği ve ayırt edici niteliği incelenirken, küçük ayrıntı olarak nitelenebilecek görünüm özellikleri göz ardı edilir. Örneğin, tasarım görünümünde yer alan ancak algılanamayacak kadar küçük boyuttaki bir etiket küçük ayrıntı olarak kabul edilebilir.   Özelliklerin Değerlendirilmesi   İtiraza konu tasarımın ayırt edici niteliği değerlendirilirken, genel izlenimi etkileyen unsurların etki derecesi göz önünde bulundurulmalıdır.   İki tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde aynı genel izlenimi yaratıp yaratmadığının belirlenmesinde, tasarımlar için öngörülen ortak özelliklere daha az ağırlık verilir. Örneğin arabalara yönelik iki tasarım, sırf her ikisi de dört tekerleğe, farlara, kırmızı arka ışıklara, ön cama, yan ve arka camlara vs. sahip olduğu için aynı genel izlenimi yaratmaz. Bilgilenmiş kullanıcı bu ortak özellikleri göz ardı edecek ve normdan farklı olan özelliklere odaklanmaktadır.   Değerlendirilecek Unsurlar Bir tasarımın genel izlenimini değerlendirirken, göz önünde bulundurulması gereken diğer bir husus, görsel anlatım ile yansıtılamayan ancak tasarımın bir bileşeni durumundaki ürüne ait unsurlar dikkate alınmaktadır. Örneğin, görsel anlatım ile açıklanması mümkün olmayan tüylü kumaş dokusu gibi ürüne ait fiziksel özelliklerin de tasarıma kattığı değerler göz ardı edilmemektedir.   Bilgilenmiş Kullanıcı   Bilgilenmiş kullanıcı, ürünü kullanmamış olsa dahi ürün kataloglarına başvurarak, ilgili mağazaları ziyaret ederek, internetten bilgi indirerek vs gibi yollarla ürün hakkında bilgi edinen bir şahıstır. Bilgilenmiş kullanıcı her zaman teknik olarak deneyimli olmayabilir. Bu sebeplerle bilgilenmiş kullanıcı ürünün özellikle teknik ayrıntılarına dikkat etmeyecektir. Tasarımcının Seçenek Özgürlüğü   İtiraz konusu tasarımın uygulandığı ürünün işlevi, tasarımcının seçenek özgürlüğünü etkiler ve dolayısıyla göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Bilgilenmiş kullanıcı ilgisini, her zaman bu işleve bağlı görünüm özelliklerine yoğunlaştırır.   Tasarımcının, teknik kısıtlar nedeniyle tasarımın geliştirilmesinde kısıtlı serbestliğe sahip olması halinde, tasarıma eklenen küçük görünüm farklılıkları dahi koruma şartlarını taşıyan yeni ve ayırt edici bir tasarımın oluşması için yeterli olabilir.   Teknik Fonksiyon Teknik fonksiyonunun gerçekleştirilmesinde, tasarımcıya, tasarıma ilişkin özellik ve unsurlarda hiç bir seçenek özgürlüğü bırakmayan tasarımlar koruma kapsamı dışındadır   Bir ürün farklı görünüm özellikleri ile teknik fonksiyonunu etkilemeksizin tasarlanabiliyorsa, bu durumda ürünün sahip olduğu tasarımın görünüm özelliklerinin teknik fonksiyonun zorunluluğu kıldığı görünüm özellikleri olarak kabul edilmesi mümkün değildir   Mekanik Zorunluluk Her iki ürününün de işlevini yerine getirebilmesi için tasarlanan veya tasarımın uygulandığı ürünü başka bir ürüne mekanik olarak monte edebilmek veya bağlayabilmek için ancak zorunlu biçim ve boyutlarda üretilebilen tasarımlar koruma kapsamı dışına alınır. Hak Sahipliği Mahkeme kararına istinaden hak sahibi olmadığı ispatlanmış tescilli tasarım sahibinin tescili iptal edilir..   Türk Patent ve Marka Kurumu' nun Kanun Hükmünde Kararname kapsamında kimin tasarım hakkına sahip olduğunu belirleme yetkisi yoktur. Bu yetki mahkemeye aittir.   Kamu Düzeni Ve Genel Ahlak Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerine  göre, bir tasarım kamu düzeni veya genel ahlak ilkelerine aykırı olamaz. Bu gerekçeyle yapılmış bir itiraz başvurusu, halkın kamu düzeni veya genel ahlak ilkeleri konusunda sahip olduğu anlayışıyla çerçevesinde incelenmelidir. Örneğin, ırkçı mesajlar ya da imgeler veya Nazi sembollerini içeren tasarımlar bu kapsamda değerlendirilebilecekken, estetik değerler taşımayan veya yeniliği haiz olmayan tasarımların bu madde kapsamında değerlendirilmesi mümkün olmayacaktır.  HEMEN ARAYINIZ (PATENT FİYATLARI) 0536 580 3757 HEMEN ARAYINIZ (FAYDALI MODEL ÜCRETLERİ) 0536 580 3757 İlgili Konular Web Tasarım Yozgat Web Yazılım Kurumsal SEO Kurumsal Web Tasarım Diğer İlgili Konular Hazır Web Sitesi Web Tasarım Fiyatları Logo Örnekleri Kurumsal Kimlik Tasarımı Beşli Tasarım Tescil ÜcretiOnlu Tasarım Tescil Ücreti ONLINE TESCİL Yozgat Patent yaratıcı çözümlerine, ayrıcalıklı hizmetlerine ve hiçbir yer olmayan İNDİRİMLİ hizmet ücretleri için 0536 580 37 57 telefonumuzdan bilgi ve destek alabilirsiniz. İNDİRİMLER/ KAMPANYALAR Tasarım Tescil Marka Tescil DİĞER HİZMETLER Konu ilgili diğer hizmetlerimizi aşağıda bulabilirsiniz. TASARIM NEDİR? Tasarım nedir, Endüstriyel tasarım nedir, endüstri ürünleri tasarımı nedir ve mimari tasarım nedir hakkında ayrıntı bilgileri bulabilirsiniz. TASARIM TESCİL Tasarım tescil nedir, endüstriyel tasarım tescili nedir, tasarım tescil nasıl ve nerede yapıldığına dair ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. TASARIM TESCİL ÜCRETLERİ Yozgat Patent, 2019 İNDİRİMLİ Tekli Tasarım Tescil Ücreti Ücreti Ücretleri 420 TL, 5’li tasarım tescil fiyatları 938 TL, 10’ lu tasarım işlem maliyetleri 1.616 TL’ dir. TASARIM TESCİL SORGULAMA Tasarım Tescil sorgulama nasıl ve nerede yapılacağına dair Yozgat Patent uzman ve danışmanlarından ÜCRETSİZ yardım ve destek alabilirsiniz. TASARIM TESCİL İTİRAZ Tasarım tescil bülten ilanına yapılan itirazlar, takip ve izleme ile tescil edilmiş bir tasarımın iptaline ilişkin ayrıntılı bilgileri bulabilirsiniz. YURTDIŞI TASARIM TESCİL Yurtdışı tasarım tescil başvuru şekilleri, tasarım tescil kriterleri, tasarım koruma süresi ve diğer işlem ayrıntıları bulabilirsiniz. LOGO TASARIMI Marka, firma, ürünün algılanmasını istenen en temel özelliğini ilk bakışta çağrıştıran (kalite, hızlı vb.) logo tasarım niteliklerini bulabilirsiniz. KURUMSAL WEB TASARIM Yozgat Patent tasarımcıları tarafından hazırlanan kurumsal web tasarım temel nitelikleri, özelliklerine ait ayrıntıları bulabilirsiniz. WEB TASARIM FİYATLARI Tasarım ve fonksiyonel özellikleri, marka, ürün, kurum ve pazarlama aksiyonlara katkı sunan web tasarım fiyatlarını inceleyebilirsiniz.
Medrese, 66100 Yozgat Merkez/Yozgat +90 212 212 35 17 Yozgat Patent

Yozgat Patent Logo

HIZLI ARAŞTIRMA VE BAŞVURU FORMU

Bülent AYDIN
Bülent AYDIN
Yayınlama Tarihi: 18-09-2021

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 17 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir.Ayrıca, marka şehir proje kapsa..

Takip Edin